Kolesterooli ja toitumise seosed

Kolesterool on rasvataoline aine, mis on oluline osa meie keha rakumembraanidest ja osaleb mitmete oluliste hormoonide ja vitamiinide tootmises. Kolesterooli tasakaal kehas on oluline, kuid liiga kõrge kolesteroolitaseme korral võib see suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Toitumine mängib kolesterooli taseme reguleerimisel olulist rolli. On kaks peamist tüüpi kolesterooli: LDL-kolesterool (halb kolesterool) ja HDL-kolesterool (hea kolesterool).

  1. LDL-kolesterool: See on madala tihedusega lipoproteiinikolesterool, mida tuntakse ka kui “halb kolesterool”. Kõrge LDL-kolesteroolitase võib põhjustada arterite seintele ladestuste teket, mis võib viia ateroskleroosi ehk arterite lupjumiseni. Selle tulemusena suureneb südamehaiguste, nagu südameatakkide ja insuldi, risk.
  • Küllastunud rasvad: Toitude, nagu punane liha, või ja täispiim, kõrge küllastunud rasvasisaldus võib suurendada LDL-kolesterooli taset. Seetõttu on soovitatav neid rasvu tarbida mõõdukalt.
  • Transrasvad: Need on tööstuslikult toodetud rasvad, mida leidub peamiselt kiirtoidus, küpsetistes ja valmistoidu pakenditel. Transrasvad tõstavad LDL-kolesterooli taset ja vähendavad HDL-kolesterooli taset, seega tuleks nende tarbimist võimalikult palju vältida.
  • Kolesteroolirikas toit: Kuigi toidus leiduv kolesterool ei mõjuta kõigi inimeste kolesteroolitaset sama palju, võib mõnedel inimestel selle tarbimine mõjutada veres kolesterooli taset rohkem kui teistel. Tavaliselt soovitatakse piirata toitude, nagu munakollased, mereannid ja organiliha, tarbimist.
  1. HDL-kolesterool: See on suure tihedusega lipoproteiinikolesterool, mida tuntakse ka kui “hea kolesterool”. HDL-kolesterool aitab kõrvaldada LDL-kolesterooli arteritest ja viia see tagasi maksa, kus see lagundatakse. Mida kõrgem on HDL-kolesterooli tase, seda parem on südame tervis.
  • Tervislikud rasvad: Küllastumata rasvad, eriti oomega-3-rasvhapped, võivad suurendada HDL-kolesterooli taset. Selliseid rasvu leidub külmpressitud oliiviõlis, avokaados, pähklites, seemnetes ja rasvastes kalades nagu lõhe või sardiinid.
  • Kiudainerikkad toidud: Täisteratooted, puu- ja köögiviljad ning kaunviljad sisaldavad lahustuvaid kiudaineid, mis võivad aidata vähendada LDL-kolesterooli taset. Need toidud peaksid olema osa tervislikust toitumisest.

Lisaks toitumisele on ka teisi tegureid, mis võivad mõjutada kolesteroolitaset, näiteks geneetika, kehaline aktiivsus, suitsetamine ja üldine elustiil. On oluline pidada nõu arstiga, et saada personaalseid soovitusi kolesteroolitaseme reguleerimiseks, eriti kui sul on kõrge risk südame-veresoonkonna haiguste tekkeks.

Jaga infot!