Mis on lipiidid?

Lipiidid on laialt levinud orgaanilised molekulid, mis täidavad olulisi funktsioone elusorganismides. Need on keemiliselt mitmekesised ühendid, mis on üldiselt vees mittelahustuvad, kuid lahustuvad hästi orgaanilistes lahustites nagu eeter, benseen ja kloroform.

Lipiidid täidavad mitmeid olulisi funktsioone kehas, sealhulgas:

 1. Energia säilitamine: Lipiidid on oluline energiavarustaja kehas. Kui toidus saadakse rohkem energiat kui keha vajab, muundatakse see lipiidideks ja ladestatakse rasvkoesse energiavaruna.
 2. Rakumembraanide komponendid: Lipiidid moodustavad rakumembraanide põhikomponendi, fosfolipiidide, mis aitavad säilitada rakumembraani struktuuri ja terviklikkust. Nad aitavad ka reguleerida ainete liikumist rakumembraani kaudu.
 3. Hormoonide süntees: Mõned lipiidid osalevad hormoonide, nagu steroidhormoonid (nt östrogeenid, testosteroon ja kortisool), sünteesis. Need hormoonid reguleerivad mitmeid olulisi kehafunktsioone, sealhulgas ainevahetust, reproduktiivset süsteemi ja stressireaktsioone.
 4. Isolatsioon ja kaitse: Lipiididel on ka isolatsiooni- ja kaitsefunktsioonid. Rasvkoest pärinevad lipiidid aitavad organismi soojust isoleerida ja kaitsevad elundeid mehaaniliste vigastuste eest.

Lipiidide klassifitseerimine hõlmab mitmeid rühmi, sealhulgas:

 1. Rasvhapped: Need on lipiidide alusmolekulid, mis koosnevad süsinikuahelast, millel on karboksüülhape. Rasvhapped võivad olla küllastunud (kõik süsinikuahela sidemed on ühendatud ühe üksiksidemega) või küllastumata (ühes või mitmes kohas on kaksiksidemed).
 2. Triglütseriidid: Need on lipiidide vormid, mis moodustuvad rasvhapete ja glütserooli kombinatsioonist. Triglütseriidid on peamine ladestatav vorm, kus keha salvestab energiat.
 3. Fosfolipiidid: Need on rakumembraanide peamised struktuurikomponendid. Fosfolipiidid koosnevad glütseroolimolekulist, millele on seotud kaks rasvhapet ja fosfaatrühm.
 4. Steroidid: Need on lipiidid, mis sisaldavad nelja süsinikuringi struktuuri. Steroidid hõlmavad hormoone, nagu östrogeenid ja testosteroon, samuti kolesterooli, mis on oluline komponent rakumembraanides ja eelkäija teatud hormoonide sünteesiks.
 5. Lipiidid võivad olla nii toidus leiduvad (toitained) kui ka kehas sünteesitud. Oluline on säilitada tasakaal lipiidide tarbimise ja ainevahetuse vahel, et säilitada tervislik seisund.
 6. Liigne lipiidide tarbimine võib kaasa aidata ülekaalulisusele ja rasvumisele ning suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski, eriti kui tarbitakse suures koguses küllastunud ja transrasvu. Seetõttu on soovitatav järgida tasakaalustatud toitumist, mis sisaldab tervislikke rasvu, nagu monoküllastumata ja polüküllastumata rasvad, ning vältida liigset küllastunud ja transrasvade tarbimist.
 7. Oluline on märkida, et lipiidide tarbimise ja tervislikkusega seotud nõuanded võivad varieeruda vastavalt indiviidile ja tema tervislikule seisundile. Seetõttu on alati soovitatav konsulteerida toitumisspetsialisti või arstiga, et saada isikupärastatud juhiseid ja nõuandeid lipiidide tasakaalu säilitamiseks oma toitumises.
Jaga infot!