Kolesterool veres

Kolesterool on looduslik rasvataoline aine, mis on vajalik keha tervislikuks toimimiseks. See on osa rakumembraanidest, millest valmistatakse mõningaid hormoone ja teisi aineid ning see aitab ka seedimisel. Kolesterooli toodavad nii keha ise kui ka see sisaldub mõningates toitudes, nagu liha, piimatooted ja munad. Kolesterool ei lahustu vees, seega liigub see veres valkude ja lipoproteiinide kaudu.

Kolesterooli tase veres on oluline mõõde, kuna kõrged tasemed võivad suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski. See on tingitud asjaolust, et kõrgem kolesteroolitase veres võib põhjustada kolesterooli ladestumist arterite seintele, mis võib aja jooksul põhjustada arterite ahenemist ja südamehaigusi.

Kolesterooli struktuur
Kolesterooli struktuur

Kolesterooli taset mõõdetakse millimoolides liitri kohta (mmol / L) või milligrammides detsiliitri kohta (mg / dL). Tavaliselt soovitatakse, et täiskasvanute kogu kolesteroolitasemed jääksid vahemikku 3,6-5,2 mmol / L (140-200 mg / dL). Kolesterooli taset tuleks hinnata kõigil täiskasvanutel vähemalt kord iga viie aasta tagant.

Kolesterooli tase veres võib olla kõrge erinevatel põhjustel. Üks peamisi põhjuseid on ebatervislik eluviis, sealhulgas kõrge küllastunud rasvade ja transrasvade tarbimine, vähene füüsiline aktiivsus ja suitsetamine. Lisaks võib kõrge kolesteroolitase olla seotud ka geneetiliste teguritega ja teatud terviseseisunditega, nagu diabeet, hüpotüreoidism ja neeruhaigus.

Kolesterooli taseme kontrollimine on oluline, et vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Kui kolesteroolitase on kõrge, võib arst soovitada elustiili muutmist, sealhulgas tervislikuma toitumise, regulaarse füüsilise koormuse ja suitsetamisest loobumise. Lisaks võib arst välja kirjutada ravimeid, nagu statiinid, et aidata alandada kolesteroolitaset veres.

Jaga infot!