Suitsetamine ja kolesterool: seos ja riskid

Suitsetamine on tuntud kahjulik harjumus, mis võib avaldada mitmesuguseid negatiivseid mõjusid tervisele. Lisaks kopsuhaigustele ja vähiriskile võib suitsetamine mõjutada ka kolesteroolitaset ning suurendada südamehaiguste riski. Siin on mõned olulised faktid suitsetamise ja kolesterooli seose kohta:

Suitsetamine ja “halb” LDL-kolesterool

Suitsetamine võib suurendada “halva” LDL-kolesterooli taset organismis. Nikotiin ja teised suitsetamisega seotud kemikaalid kahjustavad veresoonte seina ning soodustavad kolesterooli kogunemist arteritesse. See võib viia arteriaalse naastu moodustumiseni, mis omakorda võib põhjustada südame-veresoonkonna haigusi.

Suitsetamine ja “hea” HDL-kolesterool

Lisaks LDL-kolesterooli tõstmisele võib suitsetamine vähendada “hea” HDL-kolesterooli taset. HDL-kolesterool on oluline südame tervisele, kuna see aitab eemaldada liigset kolesterooli arteritest. Suitsetamine pärsib HDL-kolesterooli tootmist ja funktsiooni, mis võib suurendada südamehaiguste riski.

Suitsetamine ja kolesterooli metabolism

Suitsetamine võib häirida kolesterooli metabolismi organismis. See võib suurendada kolesterooli sünteesi maksas, samal ajal vähendades kolesterooli kõrvaldamist organismist. Suitsetamine võib ka muuta lipiidide profiili, suurendades triglütseriidide taset ja vähendades HDL-kolesterooli taset.

Südamehaiguste risk

Suitsetamine ja kõrge kolesteroolitase koos moodustavad suurema südamehaiguste riski. Kui suitsetate ja teil on kõrge kolesteroolitase, suureneb teie risk südamehaiguste tekkeks oluliselt. Suitsetamine kahjustab veresooni ja soodustab kolesterooli ladestumist arterite seintele, suurendades seeläbi südamehaiguste tekke riski.

Suitsetamisest loobumine on oluline samm kolesteroolitaseme kontrollimiseks ja südame tervise parandamiseks. Kui suitsetate ja teil on kõrge kolesteroolitase, peaksite kaaluma suitsetamisest loobumist ning konsulteerima arstiga, et leida sobivad meetmed kolesteroolitaseme alandamiseks ja südamehaiguste riski vähendamiseks.

Kokkuvõte: Suitsetamine ja kõrge kolesteroolitase on tõsine terviserisk, eriti südamehaiguste kontekstis. Suitsetamine suurendab “halva” LDL-kolesterooli taset, vähendab “hea” HDL-kolesterooli taset ja häirib kolesterooli metabolismi. See kombinatsioon suurendab südamehaiguste riski oluliselt. Suitsetamisest loobumine on oluline samm kolesteroolitaseme kontrollimiseks ja südame tervise parandamiseks. Konsulteerige oma arstiga suitsetamisest loobumise ja kolesteroolitaseme alandamise meetmete kohta.

Jaga infot!