Hea ja halb kolesterool

“Hea” ja “halb” kolesterool on tavalised nimetused, mida kasutatakse HDL- ja LDL-kolesterooli kirjeldamiseks.

HDL-kolesterooli nimetatakse sageli “heaks” kolesterooliks, sest see aitab kehal eemaldada “halba” LDL-kolesterooli vereringest. HDL-kolesterool kannab LDL-kolesterooli maksast tagasi, kus see lagundatakse ja eritub organismist. Kui HDL-kolesterooli tase on kõrge, siis on see seotud väiksema riskiga südamehaiguste tekkeks.

LDL-kolesterooli nimetatakse sageli “halbaks” kolesterooliks, sest see võib koguneda arterite seintele, moodustades naastusid ja suurendades seeläbi südamehaiguste riski. LDL-kolesterooli tase veres peaks olema võimalikult madal, kuna kõrgemad tasemed on seotud suurema südame-veresoonkonna haiguste tekke riskiga.

Kolesterooli tüübid
Kolesterooli tüübid

Kuigi HDL-kolesterooli nimetatakse “heaks” ja LDL-kolesterooli “halbaks” kolesterooliks, on tegelikult vaja nii HDL- kui ka LDL-kolesterooli keha tervislikuks toimimiseks. LDL-kolesterool on vajalik rakumembraanide ehitamiseks ja hormoonide tootmiseks, samal ajal kui HDL-kolesterool kaitseb artereid kahjustuste eest ja aitab kehal eemaldada liigset kolesterooli.

Seega, kui tegemist on kolesteroolitaseme haldamisega, on oluline saavutada tasakaal HDL- ja LDL-kolesterooli taseme vahel ning hoida üldkolesterooli tase optimaalsel tasemel. Selleks on soovitatav tervisliku toitumise, regulaarse füüsilise koormuse ja kehakaalu kontrolli abil hoida kolesteroolitase tervislikul tasemel. Kui elustiilimuutused ei anna soovitud tulemusi, võib arst määrata kolesterooli alandavaid ravimeid.

Jaga infot!