HDL kolesterool

HDL-kolesterool: head kolesteroolid

HDL-kolesterool ehk “hea” kolesterool on lipoproteiinide tüüp, mis aitab vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. HDL-kolesterooli kutsutakse sageli ka “hea kolesterooliks”, kuna sellel on kaitsev roll veresoonte tervise ja südamehaiguste ennetamisel.

Kuidas HDL-kolesterool toimib?

HDL-kolesterool eemaldab organismist liigse kolesterooli ja transpordib selle maksa, kus see metaboliseeritakse ja elimineeritakse organismist. HDL-kolesterool kaitseb ka veresoonte seinu oksüdatsiooni ja põletiku eest, aidates seeläbi vähendada ateroskleroosi riski.

Kuidas mõõdetakse HDL-kolesterooli taset?

HDL-kolesterooli taset saab mõõta vereanalüüsi abil. Optimaalne HDL-kolesterooli tase on meestel üle 40 mg/dL ja naistel üle 50 mg/dL. Kui HDL-kolesterooli tase on liiga madal, suureneb südame-veresoonkonna haiguste, nagu südameataki ja insuldi risk.

Kuidas suurendada HDL-kolesterooli taset?

HDL-kolesterooli taset saab tõsta elustiili muutuste abil, näiteks:

  1. Muuda oma dieeti: Toidus peaks olema rohkem tervislikke rasvu, nagu oliiviõli, avokaado, pähklid ja seemned, samuti kiudainerikkaid toite, näiteks täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning kaunvilju.
  2. Suurenda füüsilist aktiivsust: Füüsiline aktiivsus aitab suurendada HDL-kolesterooli taset. Soovitatav on teha vähemalt 30 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset treeningut, nagu kõndimist, ujumist, jooksmist või rattasõitu, vähemalt 5 korda nädalas.
  3. Lõpeta suitsetamine: Suitsetamine võib kahjustada veresooni ja vähendada HDL-kolesterooli taset. Seetõttu on suitsetamisest loobumine oluline samm HDL-kolesterooli tõstmisel ja südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel.
  4. Võta Omega-3 rasvhappeid: Omega-3 rasvhapete tarbimine võib aidata suurendada HDL-kolesterooli taset. Need rasvhapped leiduvad näiteks kalaõlis, lõhe, makrelli, heeringa ja tuunikala kujul.
  5. Vähenda alkoholi tarbimist: Mõõdukas alkoholi tarbimine võib aidata suurendada HDL-kolesterooli taset, kuid liigne alkoholitarbimine võib seda taset hoopis vähendada. Soovitatav on piirata alkoholi tarbimist ühele joogile päevas naistele ja kahele joogile päevas meestele.

Millised on HDL-kolesterooli eelised?

Optimaalne HDL-kolesterooli tase aitab vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski ja on seotud tervislike eluviisidega. HDL-kolesterooli kõrgem tase võib aidata vältida ateroskleroosi, mis on kolesterooli ja muude ainete kogunemine veresoonte seintele, mis võib põhjustada arterite kõvenemist ja kitsenemist ning suurendada südamehaiguste riski.

Lisaks HDL-kolesterooli rollile südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel on tehtud uuringuid, mis näitavad, et HDL-kolesterool võib aidata ka teiste terviseprobleemide korral. Näiteks võib HDL-kolesterooli kõrgem tase olla seotud väiksema vähiriskiga, samuti parema veresuhkru kontrolliga diabeetikutel.

Kokkuvõte

HDL-kolesterool on oluline tegur südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel. Optimaalne HDL-kolesterooli tase aitab kaitsta veresooni kahjustuste ja põletiku eest, samuti eemaldab organismist liigse kolesterooli. HDL-kolesterooli taset saab tõsta tervislike eluviiside, nagu tervisliku toitumise, regulaarse füüsilise aktiivsuse ja suitsetamisest loobumise abil. Lisaks HDL-kolesterooli rollile südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel on uuringud näidanud, et HDL-kolesterool võib aidata ka teiste terviseprobleemide korral.

Jaga infot!